S rychlejší dobou se vyvíjí i styl a provedení lyží. Například díky carvingu a jeho odstředivé rychlosti se zvedla celková rychlost lyžařů. Carving je totiž jednodušší a naučíte se ho za pár dní. Nemůžete se divit, že pak na svahu sviští lyžaři mnohem rychleji než před lety, kdy výuka trvala i roky.
Zároveň roste nová generace lyžařů, která ovládá carving už od mládí a je si rychlou jízdou tak jistá, že dělá větší oblouky… A mohli bychom pokračovat. Zkrátka sjezdovky dnes šněruje daleko víc lidí a tím pádem na nich roste i riziko strážky.
Na horách už se dávno nekocháme pohledem na poloprázdné svahy, čistě bílý sníh a sem tam nějakého lyžaře. Kdepak… Sjezdovky jsou plné lidí, kteří jedou na chatu, na dovolenou, na víkend nebo jsou tu s dětmi kvůli lyžařské škole.
jak je to možné? Úplně jednoduše, cestování a záliba ve sportech je mnohem vyšší než před patnácti lety a navíc se v průběhu let změnily i podmínky ve střediscích. Díky větším a rychlejším sedačkám se logicky zvýšila kapacita a tím narostl počet lidí na horách. Nečekají už v dlouhé frontě… Všichni můžou na kopec okamžitě. A co to znamená? Že nejvíce lidí je na horách v pohybu.
Ne nadarmo říkáme, že je potřeba znát 10 základních pravidel bezpečného chování na sjezdovce. Proto mrkněte na vzdělávací akci Bezpečně na sjezdovce, která vás naučí vše o prevenci do deseti minut.
Víte, jaký se na svazích používá sníh? Určitě ne ten, co si vybavíme z obrázků Josefa Lady… Jistě jste si všimli, že bílé Vánoce nebyly už pěknou řádku let. Jak by se pak mohlo na horách lyžovat v přírodním sněhu?
Používá se technický, který je tvrdší a chová se jinak než přírodní. Základní podklad je tuhý, aby sníh vydržel dlouho a na něm je teprve rozrolbovaný přírodní / technický sníh. A právě kvůli němu se na sjezdovce dělají častější ledové plotny, na nichž je stabilita docela vratká. Samotný dopad je pak samozřejmě tvrdší a náraz může být vážnější než jen bolavý zadek.
Je to jako v přírodě… Ten silnější vyhrává a na svahu to platí zrovna tak. Slabší lyžař je prostě nejvíce ohroženým druhem. Má totiž horší přehled o tom, co se kde děje. Takže v případě srážky není připraven a může být zraněn víc než zkušený lyžař, který už srážku čeká. Pak se jí buď rychle uhne, nebo alespoň zpevní tělo a dá před sebe ruce.
Na to, abyste před lyžovačkou věnovali pár minutek prevenci, nepotřebujete 10 dalších důvodů. Stačí přece jeden, a tím je ten nejdůležitější. Vaše zdraví. Díky pravidlům a správné výbavě ochráníte nejen děti, ale i sebe. Navíc dáte šanci Horské službě, aby vyjížděla k případům, kterým se skutečně nedalo zabránit.
Abyste byli na svahu v bezpečí, zvolte i kvalitní lyže s perfektním servisem, helmu a v neposlední řadě páteřák. S kompletní výbavou vám v Happy Sportu pomůžeme, protože nám záleží nejen na dokonalých zážitcích z hor, ale i na vašem bezpečí.