Zima předala pomyslné žezlo jaru a ve městech už je to na krátké rukávy. Na horách ale stále leží dostatek sněhu. Lyžařskou výbavu neuklízejte do sklepa, je čas na jarní lyžování.
Ať už vyrážíte na české hory nebo do zahraničních středisek, vyplatí se přivstat si a stihnout první lanovku. Zvlášť při slunečném počasí se kvalita sněhu, a tedy i pečlivě upravených tratí rychle mění. O něco déle vydrží tvrdý povrch na ledovcích, které sníh chladí zespodu. Obecně však platí, že nejlépe se svezete první dvě hodiny, pak už to záleží na množství lidí a slunečního svitu. Lyžování po obědě je na jaře už jen pro otrlé a lyžařsky zdatné jedince s dobrou kondičkou.
Pokud nemáte lyže ve stoprocentní kondici, vyplatí se servis před jarním lyžováním, zvlášť když vyrážíte na více dnů a do zahraničí. Kdo by chtěl ušetřit s tím, že sezonu „už přece nějak dojezdí“, může se na tupých a nenavoskovaných lyžích na jarním sněhu pěkně potrápit. Ráno totiž bývají sjezdovky po chladné noci pěkně tvrdé, takže potřebujete řádně nabroušené hrany. Ošetřené skluznice zase usnadní jízdu na svazích s menším sklonem právě ve chvíli, kdy sníh výrazně změkne a už to tolik nejede. Navíc rozbředlý sníh vytváří muldy, mezi nimiž se s postupem dne pohybuje čím dál více lyžařů, kteří se zoufale snaží dostat dolů, protože už jim fyzické síly na jarní sníh nestačí. V prudších svazích se tak mohou odhalit ledové plotny. A tam opět oceníte ostré hrany.
Při výběru oblečení sáhněte raději po tenčích kouscích, které se dají vrstvit. To vám dovolí oblečení se stoupající teplotou postupně odkládat. Zatímco rána jsou i na jaře ještě velmi chladná, okolo poledne může teploměr ukazovat až o deset stupňů více a vy se snadno zpotíte, zvlášť ve slunečných dnech. Když navíc zvolíte technické oblečení, které dýchá, zajistíte si i při velkých rozdílech teplot pocit komfortu a sucha.
Pokud se po lyžování chystáte na procházku nebo oběd na zahrádce, přibalte do batohu alespoň náhradní tričko a tenké kalhoty. Kromě pocení je jarní lyžování „mokré“ právě kvůli tajícímu sněhu a lyžařské kalhoty může mokrý sníh důkladně promočit. Na to pamatujte i při sušení a především lyžařské boty před uskladněním na léto pořádně zkontrolujte, zda nejsou mezi skořepinou a vnitřní vložkou mokré.
Jarní sluníčko, na které se po dlouhé zimě všichni těší, je na horách silnější právě díky sněhu, který jej odráží, snadněji se tedy opálíte a citlivější pleť může během jediného dne i nepěkně zčervenat. Opalovací krém s vysokým faktorem by měl být samozřejmostí, stejně jako pomáda, která chrání rty – před chladem, větrem i sluncem. Sluneční brýle zase dají pocit jistoty při přejezdech ze stínu na sluncem zalité části sjezdovky. V odpoledních hodinách oceníte i polarizační filtr, který odhalí každou nerovnost terénu.
Zatímco ráno je na sjezdovkách tvrdý manšestr, pod slunečními paprsky sníh postupně taje, měkne, boulovatí, a to lyžařům významně ztěžuje manévrování. Zkušení lyžaři si poradí s každým terénem, pro ty méně zkušené jde o náročný pohyb, který s sebou nese riziko úrazu. V těžkém sněhu dostávají zabrat klouby i svaly, které se snaží nečekané situace ustát. Lyžaři se také mnohem rychleji unaví a nezvládnou manévrovat tak, jak jsou zvyklí v plné síle, takže může snadno dojít k pádům a kolizím. Proto na sebe buďte opatrní a vůči ostatním ohleduplní. Přizpůsobit jízdu svým schopnostem a okolním lyžařům je to nejmenší, co může udělat každý z nás.
A kam vyrazit na jarní lyže? Itálie je jasná volba.
Užijte si jaro na horách. A než vyrazíte, dopřejte svým lyžím servis.